Dana 15. studenog 2022. održana je online Mid term konferencija projekta TEMPUS pod nazivom Paralelni svijet jadranskih luka – Mjesta, jezici, simboli i propisi. Konferencija za riječke partnere pratila se u prostorima Grada Rijeke.
Nit vodilja ove konferencije bila je stvarnost luke kao mjesto koje je i trajno i promjenjivo: slobodne zone, gdje vrijede posebna pravila i zakoni, gdje fiksni, materijalni, stabilni elementi koegzistiraju s elementima koji se neprestano kreću i stvaraju nematerijalnu vrijednost. Jedan primjer su znakovi i jezik izvan jezika koji su stvoreni među pomorcima: lingua franca sačinjena od zajedničkih simbola. Lučko nasljeđe, koje se često zanemaruje, nudi mnoštvo mogućnosti za tumačenje i predstavljanje, prvenstveno lokalnim zajednicama koje ga mogu nadograđivati i stvarati nove pothvate i nove vrijednosti, čak i neizravno, proizlazeći iz oživljenog osjećaja lokalnog ponosa i identiteta.
Prezentacije su održali talijanski i hrvatski stručnjaci, a sudionike online konferencije najprije je pozdravio voditelj projekta g. Antonio Occhiuzzi (ISTITUTO PER LE TECNOLOGIE DELLA COSTRUZIONE – CONSIGLIO NAZIONALE DELLE RICERCHE-ICT_CNR). Potom se obratila gđa. Natlija Adžić iz Joint Secretariat Italy-Croatia na temu perspektive Jadranskog mora. Kulturno-kreativnu industriju kao pilot akteri za valorizaciju baštine predstavila je gđa. Lorenadan Modugnu iz ITC_CNR-a. Sa Sveučilišta u Veneciji temu Metamorfni odnos između geografskog konteksta – Nautičko projektiranje i lučka struktura predstavio je g. Ugo Pizzarello. Temu More kao put – Nematerijalna pomorska baština bez granica predstavio je prof.dr. Joško Božanić, a sa Sveučilišta u Bologni, temu Simbolizam u jadranskim čamcima i jedrima: antička obilježja u tradicionalnom pomorstvu predstavio je g. Stefano Medas. Iz partnerske institucije CERTIMAC, gđa. Barbara Bezzi predstavila je temu Poznavanje povijesti urbanih lučkih gradova omogućeno digitalnim pripovijedanjem: projekt WaVE. Na koncu su slijedile dvije teme riječkih partnera i to iz Pomorskog i povijesnog muzeja Hrvatskog primorja, g. Luka Stršek predstavio je temu Mogućnosti prikupljanja, interpretacije i prezentacije lučke baštine, a iz Grada Rijeke g. Ivan Šarar predstavio je Iskustva Grada Rijeke: korištenje luke i lučke baštine kao privremena pozornica.