U okviru studijske posjete po projektu Lokalni ekonomski razvoj u BiH (LER U BiH), koja se održava od 16. do 20. rujna 2024. godine, Rijeka je ugostila goste iz 11 gradova i općina u Bosni i Hercegovini. Predstavnici lokalnih zajednica, razvojnih agencija, poslovnih udruženja, nevladinih organizacija i privatnih kompanija koje djeluju na prostoru odabranih gradova i općina posjetili su Riječku razvojnu agenciju Porin i Proizvodni park Torpedo. Tema posjete, „Javno-privatnim dijalogom i umrežavanjem do konkurentnijih lokalnih privreda“, istaknuta je važnost suradnje i inovacija u poticanju lokalnog ekonomskog razvoja, te su Grad Rijeka i Riječka razvojna agencija Porin predstavile gostima angažman Rijeke po pitanju poticanja poduzetništva, ali i pojedine EU projekte kao primjere dobre prakse.
LER u BiH je prva četverogodišnja faza programa koji financira Vlada Švicarske, provodi konzorcij Caritas Švicarske i Niras, te ima za cilj jačanje lokalnog ekonomskog razvoja u Bosni i Hercegovini.
Iva Ribarić, Viša savjetnica – koordinatorica za gospodarstvo i promociju iz Upravnog odjela za gospodarstvo, razvoj, ekologiju i europske projekte gostima je predstavila opći program mjera poticanja razvoja poduzetništva na području grada Rijeke koji za cilj ima stvaranje povoljnog poduzetničkog okruženja za poticanje malog i srednjeg gospodarstva na lokalnoj razini. Dodatno su predstavljeni i preostali napori grada Rijeke u jačanju poduzetničkog ekosustava, uključujući potporu startupovima kroz Startup Inkubator grada Rijeke, inovativni projekti i suradnja s lokalnim poduzetnicima.
Nenad Antolović je u ime Riječke razvojne agencije Porin predstavio djelovanje ove lokalne poduzetničke potporne institucije koja provodi programe inkubatora u sektorima uslužnih i proizvodnih djelatnosti. Najavljeno je i skorašnje otvaranje Sinergane, novog inkubatora za kreativne industrije i IT u sklopu kojeg će biti uređeno preko 2.700 m² korisnog prostora zgrade energane bivše tvornice papira, koji će od 2025. godine biti na raspolaganju poduzetnicima zajedno s edukativnim programima, mrežom mentora te ostalim programskim aktivnostima u cilju jačanja njihovog inovacijskog potencijala.
Nakon službenog dijela posjete, sudionici su uživali u fakultativnom obilasku grada Rijeke. Ovaj obilazak omogućio je gostima da se upoznaju s kulturnim i povijesnim značajem grada te da vide kako Rijeka kao domaćin doprinosi razvoju i uspjehu lokalnih inicijativa.
Studijska posjeta Rijeci pružila je dragocjene uvide u učinkovite strategije i prakse koje mogu poslužiti kao inspiracija za daljnji razvoj lokalnih ekonomija u Bosni i Hercegovini, a gosti će se u Rijeku vratiti ponovno u četvrtak, 19. rujna kada će za njih biti organiziran obilazak revitaliziranog kulturnog kvarta Benčić, odnosno Dječje kuće i Gradske knjižnice Rijeka, kao dio najvećeg ulaganja u kulturnu infrastrukturu u povijesti Hrvatske.