Jučer smo, u suradnji s Tehničkim fakultetom Sveučilišta u Rijeci i Gradom Rijekom, u Proizvodnom parku Torpedo održali kongres 3D print u medicini i inženjerstvu.
Kongres je započeo svečanim pozdravima organizatora, prof.dr.sc. Senke Maćešić, prorektorice za digitalizaciju i razvoj, u svojstvu izaslanice Rektorice Sveučilišta u Rijeci Snježane Prijić Samaržije te Jane Sertić, pročelnice Upravnog odjela za gospodarstvo, razvoj, ekologiju i europske projekte, u svojstvu izaslanice Marka Filipovića, Gradonačelnika grada Rijeke. Obje govornice istaknule su nužnost daljnjeg jačanja suradnje Sveučilišta i grada Rijeke, i to osobito kroz perspektivu projekata istraživanja i razvoja. U tom je segmentu spomenut i uspješan primjer projekta CEKOM za pametne gradove koji je okupio sveukupno 20 partnera te intenzivirao suradnju između poduzetnika, akademskog sektora i javne uprave u području intenziviranja inovacija.
Jedan od ključnih trenutaka kongresa bilo je svečano potpisivanje Sporazuma o suradnji između Riječke razvojne agencije Porin i Tehničkog fakulteta Sveučilišta u Rijeci, što predstavlja važan korak u jačanju suradnje između industrije i akademske zajednice.
Kroz Sporazum su definirana načela dugoročne suradnje između Tehničkog fakulteta i Riječke razvojne agencije Porin na projektima istraživanja, razvoja i obrazovanja, ali i kroz pružanje konkretne pomoći i podrške poduzetnicima, bilo s ciljem usavršavanja tehničko-tehnoloških rješenja ili rješavanja pojedinih izazova u proizvodnji.
Kongres je uključivao dva panela i jedanaest predavanja. Prof.dr.sc. Mladen Perinić otvorio je seriju predavanja s uvodom u aditivne tehnologije, a uslijedilo je predavanje o prednostima 3D printanih implantata, materijala koji se koriste i kliničkih primjera prof.dr.sc. Zorana Kovača dr. med. dent. Svoja znanja i iskustva u primjeni 3D printanja u dentalnoj medicini podijelio je dr.sc. Vladimir Prpić dr.med.dent. sa Stomatološkog fakulteta u Zagrebu, a o području maksilofacijalne kirurgije specijalist maksilofacijalne kirurgije dr.med. David Harmicar. O izradi proteza i prilagođenih ortoza i drugih ortopedskih pomagala tehnologijom 3D printanja govorio je Vjekoslav Budimir, dentalni tehničar iz 3D Lab d.o.o.
Uslijedila je panel rasprava na temu Primjena aditivnih tehnologija u dentalnoj industriji uz prof.dr.sc. Zorana Kovača, dr.sc. Vladimira Prpića, dr. Davida Harmicara i Vjekoslava Budimira koju je moderirala prof.dr.sc. Renata Gržić, pri čemu je istaknuto kako je stanje u Hrvatskoj okarakterizirano kao u blagom zaostatku za svjetskim trendovima. Napomenuto je kako privatne prakse imaju veću slobodu u korištenju tehnologija dok su institucije (bolnički sustavi i sl.) često zakočene neefikasnim i tromim sustavom. Na panelu je jasno istaknuto da je potrebno raditi na boljem i efikasnijem sustavu, te da je upravo ovaj kongres jedan od koraka u pravom smjeru.
Drugi dio programa otvorio je doc.dr.sc. David Ištoković koji je predstavio korištenje 3D printanih modela u medicinskim zahvatima, dok je predavanje na temu Inženjerska transformacija: Kako 3D printanje mijenja način na koji gradimo svijet održala Marina Kolarić iz Izit d.o.o. tvrtke koja je član 3D grupe – klastera 3D tehnologija.
Sjajan uvod u panel raspravu na temu Što nam donosi budućnost? dao je Toni Cindrić s predavanjem Otkrivanje budućnosti: Povećanje učinkovitosti korištenjem 3D skenera u industriji.
Kroz ostatak programa Damir Medved, voditelj projekta EDIH Adria, predstavio je na koji način se projektom EDIH Adria pomaže malim i srednjim poduzetnicima, jedinicama lokalne samouprave i javnim poduzećima u digitalizaciji poslovanja s posebnim naglaskom na nekoliko specifičnih područja od kojih je jedno upravo zdravlje i kvaliteta života samim time i zdravstveni turizam, dok je Samuel Tonneslan iz Brainport Developmenta predstavio projekt 3DoP koji ima za cilj potaknuti aditivnu proizvodnju i ulaganja u tehnologije 3D printanja s osobitim fokusom na inovacije u dentalnoj industriji, a u kojem je Riječka razvojna agencija Porin jedan od 33 projektna partnera.
Posebnu pozornost privukla je demonstracija industrijskog laserskog skenera visoke preciznosti tvrtke Niteh d.o.o., koji se koristi za dimenzijsku kontrolu proizvoda i povratni inženjering.
Na kraju događanja naš je Daniel Đuranović predstavio što uz tehnologiju Proizvodnog parka Torpedo možemo ponuditi tržištu. Tijekom obilaska Proizvodnog parka Torpedo sudionici su imali priliku vidjeti opremu i pokazne primjere 3D printa s primjerima za medicinu, a osobito dentalnu industriju. Među prikazanom opremom izdvaja EOS M 100, stroj koji koristi laserski snop za topljenje i stapanje sitnog metalnog praha, proizvodeći dijelove vrlo brzo, u malim količinama i s visokom razlučivošću detalja zbog čega je idealan za primjenu u dentalnoj medicini za izradu zubnih krunica i mostova.
U zaključcima kongresa istaknuto je kako su Kvarner i Istra prepoznati kao iznimno poželjne destinacije za dentalni turizam, zahvaljujući visokokvalitetnoj usluzi, stručnosti i konkurentnim cijenama. Naglašena je važnost primjene naprednih tehnologija poput 3D printanja koje mogu značajno poboljšati preciznost i brzinu izrade, povećavajući zadovoljstvo pacijenata i smanjujući troškove.
Zahvaljujemo svima koji su prisustvovali i sudjelovali u ovom uspješnom događaju. Nadamo se daljnjoj suradnji i razvoju inovacija koje će unaprijediti naše lokalno gospodarstvo i medicinsku industriju.