U okviru projekta PoWER PLUS, 10. lipnja 2022. Institut za suradnju i razvoj iz Tirane (Albanija) zajedno sa svojim partnerima CETEOR (Sarajevo, BiH) i Riječkom razvojnom agencijom Porin (Rijeka, Hrvatska) organizirao je u online formatu regionalni webinar na temu „Predvidljivost teritorijalne suradnje“.
Od ožujka do travnja u projektu PoWER PLUS angažirana je skupina stručnjaka iz različitih područja vezanih uz lučke djelatnosti koji su odgovorili na strukturirani upitnik i dali svoje mišljenje i stavove o mogućoj budućnosti jadransko-jonskih luka u sredini do – dugoročno u svjetlu izbijanja Covid-19 i povezane ekonomske krize.
Nakon što su pažljivo analizirali svoje doprinose, projektni partneri okupili su ove stručnjake oko zajedničkih regionalnih radnih stolova kako bi usporedili i nadogradili međusobne vizije te kako bi razgovarali o tim „budućim scenarijima” i u njihovom svjetlu kako bi se metodologija i strategija PoWER-a za razvoj luka u inovacijska središta mogla poboljšati. Rezultati ove regionalne radionice podijeljeni su široj javnosti i zainteresiranim dionicima na događaju Foresight for Territorial Cooperation (FCT). Ovaj online događaj organiziran je s posebnim ciljem podizanja svijesti među potencijalnim korisnicima i dionicima o ulozi Europske teritorijalne suradnje te promicanja praktične upotrebe, relevantnosti i prenosivosti rezultata projekta.
Webinar je započeo pozdravnim riječima gđe Krisele Hackaj, izvršne direktorice Instituta za suradnju i razvoj, koja je istaknula glavna postignuća projekta PoWER i PoWER PLUS. Gospođa Hackaj je istaknula ulogu stručnjaka u prenošenju iskustava, stručnosti i stavova u procesu predviđanja, posebno u kontekstu šire situacije i trendova u jadransko-jonskom području.
Potom je događaj pozdravio g. Marko Opančar, v.d. voditelja Službe za transnacionalnu i međuregionalnu suradnju i Sektor za makroregionalne strategije za koordinaciju programa europske teritorijalne suradnje i makroregionalnih strategija, Ministarstva regionalnog razvoja i fondova EU. G. Opančar je istaknuo važnost Programa teritorijalne suradnje kao što je ADRION, te je ukratko istaknuo novi program Interreg IPA ADRION za razdoblje 2021.-2027., njegove odabrane ciljeve politike, specifične ciljeve i mogućnosti financiranja.
Prije nego što je krenula na panel rasprave, gđa. Serena Kovači, odgovorna za Sektor za koordinaciju projekta, Lučke uprave Drač podijelila je glavne rezultate radionice koja je održana istog dana. Gospođa Kovači se usredotočila na scenarije predviđanja povezane s lučkim okruženjem nakon izbijanja Covid-19 i gospodarske krize koja je uslijedila, kako su predložili stručnjaci iz Albanije, Bosne i Hercegovine i Hrvatske.
Panel na temu “Jadransko-jonske luke nakon Covid-19 i ekonomske krize 25-30 godina od sada” započeo je intervencijom gospođe Florensa Haxhi, šefice poslovnog razvoja Albanske investicijske korporacije (CDI) koja je objasnila nacionalne mjere koje se očekuje od albanske vlade u pogledu praksi energetske učinkovitosti. Gospođa Haxhi također se usredotočuje na program Plava ekonomija, koji osim što je novi pokretač uključivog razvoja, otvaranja radnih mjesta i ekonomske diversifikacije, također će dovesti do boljeg doprinosa onečišćenju otpadnih voda i nutrijentima.
Potom se g. Mladen Rogić, CETEOR fokusirao na praksu energetske učinkovitosti u luci Brčko te na to kako veze sa zaleđem, osim infrastrukture, imaju apsolutnu vodeću ulogu u međunarodnoj trgovinskoj politici.
S druge strane, gđa. Dragica Franulović iz Luke Rijeka i gđa. Nataša Zrilić iz Grada Rijeke također su objasnile prakse energetske učinkovitosti na području luke Rijeka, fokusirajući se na odnos između luke i grada uključujući društvenu odgovornost koju riječka luka ima prema građanima, s obzirom da je luka blizu grada. I gospođa Franulović i gospođa Zrilić također su se fokusirale na učinke pandemije na rad riječke luke.
Na kraju, gđa. Inva Nela, voditeljica projekta, CDI Albanija, zaključila je webinar ističući neke od glavnih nalaza kao što su digitalizacija aktivnosti i operacija lučkih usluga; uvođenje koncepta pametne luke i pametnog upravljanja; rješavanje trenutnih izazova kao što su ekološke ili klimatske promjene; ulaganje u održive luke kako bi se suočili s neočekivanim izazovima koji se događaju, kao što je Covid-19. Gđa Nela dodala je da će se ovi nalazi koristiti za ažuriranje PoWER metodologije i strategije.
Ovaj događaj Foresight for Territorial Cooperation bio je završni korak predviđanja scenarija koje je provedeno u okviru projekta PoWER PLUS i usmjerena na otkrivanje glavnih problema koji bi mogli utjecati na jadransko-jonske luke u kratkom i srednjem roku u svjetlu izbijanja Covid-19 i povezane gospodarske krize, pružajući na taj način daljnju potporu lokalnim upravama u procesima donošenja odluka.
Video-streaming događaja možete naći ovdje.
O PROJEKTU
PoWER PLUS je 6-mjesečni prateći projekt financiran od strane INTERREG V-B Jadransko-jonskog ADRION programa sredstvima iz Europskog fonda za regionalni razvoj i IPA II fonda. Posebno je posvećen poboljšanju rezultata koje je proizveo prethodni projekt, projekt PoWER, podržan od strane istog programa.
Više može se pronaći na sljedećim poveznicama: https://power.adrioninterreg.eu/ i http://www.powerports.eu/
Pratite nas na Facebooku! PoWERAdrion