Riječka razvojna agencija Porin d.o.o. je partner u projektu Blue Green City (Interreg Europe) koji ima za cilj povećati svijest i znanje o konceptu usluga ekosustava i vrijednosti zelene i plave infrastrukture kroz međuregionalno učenje i suradnju u smjeru pronalaženja rješenja za zajedničke izazove klimatskih promjena. U drugoj fazi provedbe projekta prati se provedba dokumenta Akcijski plan za područje Grada Rijeke koji definira alate i metodologiju za razvoj i implementaciju strategije plave i zelene infrastrukture. Grad Rijeka je 2020. godine dao izraditi Studiju zelene infrastrukture koja je i definirala probleme i nesklade u prostornom planu u usporedbi s vizijom razvoja zelene infrastrukture pa je tako istaknuto:
- Veličina i kvaliteta zelenih površina u gradu uzrokovana je konfiguracijom terena, ali i povijesno industrijskim razvojem Rijeke u neposrednoj blizini sadašnjeg centra grada.
- Urbana obalna zona zauzeta lučkim objektima, ekonomskim zonama i napuštenim industrijskim postrojenjima tzv. ”brownfield” lokacijama predstavlja najveći izazov u planiranju zelene infrastrukture i uspostavljanju obalnog zelenog koridora zbog otežanog povezivanja urbanog tkiva s morskim krajolikom i zelenim zaleđem.
- Posljedica: nepovezana i rascjepkana ‘zelena infrastruktura’.
Akcijski plan obuhvaća sljedeće aktivnosti:
- Praćenje izrade novog strateškog dokumenta Strategija razvoja zelene infrastrukture Grada Rijeke 2022.-2027. koji je pokrenuo Odjel za razvoj, urbanizam, ekologiju i gospodarenje zemljištem Grada Rijeke. Grad Rijeka je izabrao izvođača usluge izrade ovog strateškog dokumenta, a to je poduzeće Zelena infrastruktura d.o.o. iz Zagreba. Započete su prve aktivnosti za potrebe analiziranja stanja i reviziji svih elemenata koncepcijskog plana koje su utvrđene u prije navedenoj Studiji.
- Riječka razvojna agencija Porin d.o.o. provesti će za lokalne dionike edukaciju vezanu za međusobnu suradnju s temama: Scenarij planiranja strategije za prilagodbu klimatskih promjena; Zelena i plava infrastruktura i Vrednovanje usluga ekosustava. Provedba prvog dijela edukacije planirana je za srpanj ove godine.
- Praćenje provedbe natječaja “Riječki program lokalnog partnerstva” za 2022. godinu koji je objavio Odjel za gradsku samoupravu i upravu Grada Rijeke i praćenje 7 odobrenih projekata, koje će se sufinancirati u iznosu od 142.730,28 kuna, a to su:
1. Kvartovsko kompostiranje, Grupa građana tranzicijska inicijativa Rijeka i Kvart za Grad
2. Kružna 2022, Udruga Urbani separe s partnerima
3. Malim koracima do sigurnosti, Grupa roditelja Dječjeg vrtića Podmurvice
4. Novo lice škole i ulice, Grupa građana Mlak (OŠ Podmurvice)
5. Čarobna šuma znanja-učionica u prirodi Grupa građana Kozala (OŠ Kozala)
6. Osvježi kvart, Grupa građana Kvart za Grad
7. Sport svima, Vijeće MO Banderovo.