U sklopu provedbe projekta Fusilli, u petak, 11. listopada, održali smo događanje Fusilli Food Talk koje je okupilo stručnjake i sudionike iz različitih sektora koji su raspravljali o izazovima i rješenjima u prijelazu prema održivijim prehrambenim sustavima.
Suzana Belošević Romac, viša savjetnica za europske projekte upravnog odjela Grada Rijeke za poslove Gradonačelnika, Gradskog vijeća i mjesnu samoupravu, otvorila je događanje, istaknuvši važnost riječkog Living Laba unutar projekta, jednog od 12 laboratorija diljem Europe, uključujući gradove poput Osla, Rima, Torina i Atene. Posebno je naglašeno planirano pridruživanje grada Rijeke Milanskom urbanom paktu o prehrambenim politikama (Milan Urban Food Policy Pact – MUFPP), globalnoj inicijativi kojoj je pristupilo više od 200 gradova, s ciljem razvoja održivih i inkluzivnih prehrambenih sustava.
O ovoj inicijativi okupljeni su mogli više saznati od posebnog gosta. Andrea Patrucco iz grada Milana na događanje se uključio online i predstavio je aktivnosti, rezultate i principe rada Milanskog pakta, dok je izv.prof.dr.sc. Sarah Czerny s Filozofskog fakulteta u Rijeci prezentirala rezultate istraživanja o prehrambenim navikama građana Rijeke te pitanjima otpada od hrane.
Na događanju je predstavljena i inovativna aplikacija Food Waste Analyzer, koju Grad Rijeka razvija kao dio aktivnosti projekta Fusilli. Ova digitalna platforma nudi konkretne savjete i alate ugostiteljima i građanima za bolje upravljanje otpadom. Kroz aplikaciju se pružaju konkretni alati i savjeti za učinkovitije upravljanje otpadom u ugostiteljstvu, kao i u svakodnevnim kućanstvima.
Marko Radeljak iz tvrtke Zelene tehnologije predstavio je nekoliko inovativnih rješenja za gospodarenje otpadom, uključujući industrijske kompostere namijenjene ugostiteljskom sektoru, koji omogućuju učinkovitu obradu biootpada. Također je predstavio i mali kućni komposter, koji je osmišljen kako bi kućanstvima omogućio smanjenje količine otpada, a time i troškova komunalnog zbrinjavanja. Ovi komposteri korisnicima pružaju priliku da biootpad pretvore u organsko gnojivo, čime se dodatno smanjuje negativan utjecaj na okoliš.
Poseban interes izazvalo je i predavanje Zorana Delića, konzultanta, na temu Zero Waste ugostiteljstva. Delić je naglasio kako se zero waste pristup u gastronomiji temelji na smanjenju otpada od samog planiranja obroka, nabave namirnica, pa sve do njihove maksimalne iskoristivosti. Istaknuo je važnost smanjenja veličine porcija, korištenja sezonskih i lokalnih proizvoda, te transparentnosti u pogledu nabave i pripreme hrane. Delić je također predstavio zero waste hijerarhiju, koja uključuje redizajn poslovnih modela, smanjenje ekološkog otiska i ponovnu uporabu materijala
Panel rasprava okupila je stručnjake poput Grete Krešić s Fakulteta za menadžment u ugostiteljstvu i turizmu, Hrvoja Margana, predsjednika Ceha ugostitelja i turističkih djelatnika Hrvatske obrtničke komore, i Zorana Delića, konzultanta. Sudionici su raspravljali o ulozi obrazovanja, industrijskim inovacijama i praktičnim rješenjima za smanjenje otpada od hrane, s posebnim naglaskom na prilike u ugostiteljstvu i lokalnoj zajednici.
Zaključci su usmjereni na daljnje unaprjeđenje održivih praksi u Rijeci, s posebnim fokusom na tehnološka rješenja i edukaciju kako bi se osigurao trajni utjecaj projekta FUSILLI na lokalnoj razini.